Hyppää sisältöön

Yhteystiedot

Hyvinvointialueen yhteystiedot 8/2022 – / Egentliga Finlands välfärdsområde, kontaktuppgifter / The wellbeing services county of Southwest Finland, contacts

Hyvinvointialueen kirjaamo kirjaamo@varha.fi
Otsikkoon pyydetään lisäämään viitteeksi, että viesti on osoitettu hyvinvointialueelle.

Laskutusosoite Varsinais-Suomen hyvinvointialue
Välittäjätunnus: BAWCFI22, Verkkolaskuosoite: 003732210651, Y-tunnus: 3221065-1
VAT-numero: FI32210651, OVT-tunnus: 003732210651

 

Hyvinvointialueen johtaja Tarmo Martikainen tarmo.martikainen@varha.fi puh. 050 558 4579
Assistentti Nina Kokkonen, puh. 044 907 3826

Järjestämisjohtaja Antti Parpo, antti.parpo@turku.fi, puh. 040 642 8682

Konsernipalvelujohtaja Laura Sauramalaura.saurama@turku.fi, puh.  040 632 9901

Sote-palvelut, tulosaluejohtaja Mikko Pakarinen (1.9. alkaen), mikko.pakarinen@kaarina.fi, puh. 050 512 9270

Ikääntyneiden palvelut, tulosaluejohtaja Eeva-Sirkku Pöyhönen (1.9. alk) eeva-sirkku.poyhonen@paimio.fi  puh. 050 538 2101

Pelastuspalvelut, tulosaluejohtaja Mika Kontio mika.kontio@turku.fi, puh. 050 313 7554

Tyks/sairaalapalvelut, tulosaluejohtaja

Hyvinvointialueen valmistelu

Ruotsinkielisten palveluiden koordinointi, Wiveka Kauppilawiveka.kauppila@tyks.fi puh 050 577 0625

Viestintä, Maria Roosmaria.roos@tyks.fi, puh. 040 508 4143

Integraatiojohtajat

Tulevaisuuden sosiaali- ja terveyskeskushankekokonaisuus siirtyy 1.1.2023 hyvinvointialueen hallinnoimaksi (31.12.2022 saakka Turun kaupungin hallinnoima). Hankekokonaisuuden hallinnon ja projektipäälliköiden yhteystiedot alempana!..

Hyvinvointialueen valmisteluorganisaation hankejohtajat

Arja Pesonen
Hallinto, talous ja tukipalvelut (hanke 1), Varsinais-Suomen sairaanhoitopiiri, arja.pesonen@tyks.fi, puh. 0504090755

Laura Saurama
Johtaminen ja osaaminen (hanke 2), Turun kaupunki, laura.saurama@turku.fi

Sirpa Rantanen
Palvelujen järjestäminen (hanke 3), Varsinais-Suomen Sairaanhoitopiiri, sirpa.rantanen@tyks.fi, puh. 0505934050

Saija Rintala
Johtaminen ja osaaminen (hanke 2), Varsinais-Suomen sairaanhoitopiiri, saija.rintala@tyks.fi, puh. 0405222755

Katariina Kauniskangas
Palvelujen järjestäminen (hanke 3), Turun kaupunki, katariina.kauniskangas@turku.fi, puh. 0505529240

Anneli Pahta
Yhdyspinnat (hanke 4), Salon kaupunki, anneli.pahta@salo.fi, puh. 0407429511

Johannes Holvitie
ICT (hanke 5), Varsinais-Suomen sairaanhoitopiiri, johannes.holvitie@tyks.fi, puh. 0503485228

Janne Mutanen
ICT (tuki hankkeessa 5), Varsinais-Suomen sairaanhoitopiiri, janne.mutanen@tyks.fi, puh. 0504768020

Mika Kontio
Pelastustoimen koordinaatio, Aluepelastuslaitos, Alpe, mika.kontio@turku.fi

Mika Viljanen
Pelastustoimen koordinaatio, Aluepelastuslaitos, Alpe, mika.viljanen@turku.fi

Jenni Kiviluoto
Yhdyspinnat (hanke 4), Turun kaupunki, jenni.kiviluoto@turku.fi, puh. 0401384182

Hyvinvointialueen kirjaamo
Hyvinvointialueen kirjaamon osoite toistaiseksi. Huom. Otsikkoon pyydetään lisäämään viitteeksi, että viesti on hyvinvointialueelle.
kirjaamo@tyks.fi

Konsernipalvelut

Laura Saurama
Konsernipalvelujohtaja, Varsinais-Suomen hyvinvointialue
laura.saurama@turku.fi

Jari-Pekka Tuominen
Hallintojohtaja, Varsinais-Suomen hyvinvointialue
jari-pekka.tuominen@tyks.fi

Timo Seppälä
Kiinteistöjohtaja, Varsinais-Suomen hyvinvointialue
timo.seppala@tyks.fi

Arja Pesonen
Talousjohtaja, Varsinais-Suomen hyvinvointialue
arja.pesonen@tyks.fi
050 409 0755

Janne Saarinen
Tukipalvelujohtaja, Varsinais-Suomen hyvinvointialue
janne.tapani.saarinen@tyks.fi

Jari Poromaa
Tietohallintojohtaja, Varsinais-Suomen hyvinvointialue
jari.poromaa@tyks.fi

Maria Roos
Viestintäjohtaja, Varsinais-Suomen hyvinvointialue
maria.roos@tyks.fi
040 508 4143

Ikääntyneiden palvelut

Eeva-Sirkku Pöyhönen
Tulosaluejohtaja, Varsinais-Suomen hyvinvointialue
eeva-sirkku.poyhonen@paimio.fi, puh. 050 538 2101

Salla Lindegren
Asiakasohjausjohtaja, Varsinais-Suomen hyvinvointialue
salla.lindegren@salo.fi

 

Järjestämisen palvelut

Antti Parpo
Järjestämisjohtaja, Varsinais-Suomen hyvinvointialue
antti.parpo@turku.fi, 040 642 8682

Pasi Oksanen
Asiakkuusjohtaja, Varsinais-Suomen hyvinvointialue
pasi.j.oksanen@turku.fi, 040 574 5652

Karin Simola
Kaksikielisten palvelujen johtaja, Varsinais-Suomen hyvinvointialue
karin.simola@kimitoon.fi

Anneli Pahta
Hyvinvoinnin ja terveyden edistämisen johtaja, Varsinais-Suomen hyvinvointialue
anneli.pahta@salo.fi, 040 742 9511

Leena Setälä
Strategiajohtaja, Varsinais-Suomen hyvinvointialue
leena.setala@tyks.fi, 050 327 1230

Marjaana Siirala
Tietopalvelujohtaja, Varsinais-Suomen hyvinvointialue
marjaana.siirala@turku.fi

Ville Kytö
Tutkimus- ja kehitysjohtaja, Varsinais-Suomen hyvinvointialue
ville.kyto@tyks.fi
 

Sari Koistinen
Ylilääkäri, yleislääketieteen ja kuntoutuksen vuodeosastopalvelut, Varsinais-Suomen hyvinvointialue
sari.koistinen@loimaa.fi

Sote-palvelut

Mikko Pakarinen
Tulosaluejohtaja, Varsinais-Suomen hyvinvointialue
mikko.pakarinen@kaarina.fi, 050 512 9270

Jenni Kiviluoto
Asiakasohjausjohtaja, Varsinais-Suomen hyvinvointialue
jenni.kiviluoto@turku.fi, 040 138 4182

Emilia Heikkilä
Palvelujohtaja, sosiaali- ja vammaispalvelut, Varsinais-Suomen hyvinvointialue
emilia.heikkila@kaarina.fi

Jane Marttila
Palvelujohtaja, sote-keskus, Varsinais-Suomen hyvinvointialue
jane.marttila@turku.fi, 050 518 2792

Susanna Laivoranta-Nyman
Palvelujohtaja, yliopistollinen sote-keskus, Varsinais-Suomen hyvinvointialue
susanna.laivoranta-nyman@tyks.fi

Viestintä

Maria Roos
Viestintäjohtaja, Tyks-VSSHP
ja projektipäällikkö, projekti 2.5, valmisteluorganisaatio
Varsinais-Suomen sairaanhoitopiiri, Varsinais-Suomen hyvinvointialue
maria.roos@tyks.fi
0405084143

Heidi Pyhälahti
Viestintäpäällikkö, Varsinais-Suomen tulevaisuuden sosiaali- ja terveyskeskushanke (Turku -12/2022, hyvinvointialue 1/2023-), Varsinais-Suomen sote-palvelujen kehittäminen. Varsinais-Suomen hyvinvointialueen viestintä.
heidi.pyhalahti@turku.fi
toistaiseksi 050 302 9780 (0449074362)

Tulevaisuuden sosiaali- ja terveyskeskusohjelma

Pia Kirjonen
Hankejohtaja, Varsinais-Suomen tulevaisuuden sosiaali- ja terveyskeskushanke
hyvinvointitoimiala, Turun kaupunki
pia.kirjonen@turku.fi, puh. 0406241326

Heidi Pyhälahti
Viestintäpäällikkö, Varsinais-Suomen tulevaisuuden sosiaali- ja terveyskeskushanke, Varsinais-Suomen sote-palvelujen kehittäminen. Varsinais-Suomen hyvinvointialue.
hyvinvointitoimiala, Turun kaupunki, heidi.pyhalahti@turku.fi

Pia Pohjola
hankesihteeri, Varsinais-Suomen tulevaisuuden sosiaali- ja terveyskeskushanke
pia.pohjola@turku.fi, puh. 0449072906

Weronica Gröndahl
palvelumuotoilija, Varsinais-Suomen tulevaisuuden sosiaali- ja terveyskeskushanke
weronica.grondahl@turku.fi, puh. 0447900523

Tiia Korpisalo
Projektipäällikkö, ásiakasohjauksen pilotointi, Varsinais-Suomen tulevaisuuden sosiaali- ja terveyskeskushanke
hyvinvointitoimiala, Turun kaupunki
tiia.korpisalo@turku.fi, puh. 0403549765

Mia Oksa
Lasten ja nuorten mt&p -palveluiden kehitys, projektipäällikkö
mia.oksa@tyks.fi, puh. 0505740521

Johanna Lehtola
Projektipäällikkö, lastensuojelun kehittäminen, Varsinais-Suomen tulevaisuuden sosiaali- ja terveyskeskusohjelma
johanna.lehtola@turku.fi, puh. 0406240863

Janne Mononen
Virtuaalinen sote-keskus, projektipäällikkö, Varsinais-Suomen sairaanhoitopiiri
janne.mononen@tyks.fi, puh. 0504787828

Riikka Haumo
Arkeen Voimaa -toimintamalli, projektipäällikkö, Turun kaupunki
riikka.haumo@turku.fi, puh. 0406117393

Sami Luoto
Perhekeskus-koordinaatio ja toimintamallin jatkokehitys, projektipäällikkö
Varsinais-Suomen tulevaisuuden sosiaali- ja terveyskeskushanke
sami.luoto@turku.fi, puh. 0449074357

Karoliina Olin
Ylikunnallinen valvontakeskushanke, projektipäällikkö, Varsinais-Suomen sairaanhoitopiiri
karolina.olin@tyks.fi, puh. 0504381772

Teija Ahokas
Työikäisten sosiaalihuollon kehittämisohjelma, projektipäällikkö Sosiaalityöntekijä YTM, Varsinais-Suomen sosiaalialan osaamiskeskus
Tulevaisuuden sosiaali- ja terveyskeskushanke
teija.ahokas@vasso.fi, puh. 0503822772

Mari Luonsinen
Toimintakykyisenä ikääntyminen, projektipäällikkö
Varsinais-Suomen tulevaisuuden sosiaali- ja terveyskeskushanke
mari.luonsinen@turku.fi, puh. 0447949984

Marjut Aalto
Sidosryhmät osana asiakkaan palveluketjua, projektipäällikkö
Varsinais-Suomen muistiyhdistys, Tulevaisuuden sosiaali- ja terveyskeskushanke
marjut.aalto@muistiturku.fi, puh. 0405271665

Minna Rosendahl
Sidosryhmät osana asiakkaan palveluketjua, projektipäällikkö
Tulevaisuuden sosiaali- ja terveyskeskushanke. Varsinais-Suomen muistiyhdistys
minna.rosendahl@muistiturku.fi, puh. 0400653379

Taru Elo
Ehkäisypalvelujen kehittäminen, projektipäällikkö
Varsinais-Suomen tulevaisuuden sosiaali- ja terveyskeskushanke
taru.elo@turku.fi

Muu alueellinen kehittäminen

Päivi Rautava
Tutkimus, koulutus, kehittäminen ja innovaatiot (TKKI) -työryhmä, pj.
Tutkimusylilääkäri, VSSHP,
professori, Turun yliopisto
paivi.rautava@tyks.fi
0503005846

Pasi Oksanen
Järjestämissuunnitelma
Kehittämispäällikkö
Turun kaupunki
pasi.j.oksanen@turku.fi
0405745652

Karoliina Luukkainen
Hyte-työryhmä, pj
Johtava asiantuntija, hyvinvoinnin ja terveyden edistäminen. Projektipäällikkö, väestön palvelutarve (3.1) ja johtaminen ja verkostotyö (4.2)
Turun kaupunki
karoliina.luukkainen@turku.fi
0505590152

Päivi Antila
Suun terveydenhuollon vastuuvalmistelija EHL, FM
paivi.antila@soteakseli.fi
0444357667

Kirsi Kiviniemi
Ikääntyneiden kuntoutus-, hoito- ja hoivapalvelut -työryhmä, pj.
Arviointitoiminnan johtaja
Turun kaupunki
kirsi.m.kiviniemi@turku.fi
0406830044

Mikko Hulkkonen
Lasten, nuorten ja perheiden palvelut -työryhmä, pj.
Hyvinvointijohtaja
Ruskon kunta
mikko.hulkkonen@rusko.fi
0444333523

Jenni Kiviluoto
Mielenterveys- ja päihdepalvelut, sosiaalipalvelut sekä vammaispalvelut -työryhmä, pj.
Varsinais-Suomen TYP-johtaja sekä 50% hankejohtaja, yhdyspinnat (hanke 4)
Turun kaupunki
jenni.kiviluoto@turku.fi
0401384182

Muut työryhmät