Gå över till innehållet

Välfärdsområdes kontaktuppgifter fr.o.m. 8/2022

Välfärdsområdets registratur kirjaamo@tyks.fi

Tillägg som referens i rubriken att meddelandet är riktat till välfärdsområdet.

 

Faktureringsadress Egentliga Finlands välfärdsområde

Förmedlarkod: BAWCFI22, Nätfakturaadress: 003732210651, FO-nummer: 3221065-1

Momsnummer: FI32210651, EDI-kod: 003732210651

 

Välfärdsområdesdirektör Tarmo Martikainen tarmo.martikainen@vshva.fi tel. 050 558 4579
Assistenten Nina Kokkonen, tel. 044 907 3826

Direktör för organiseringens tjänster Antti Parpo, antti.parpo@turku.fi, puh. 040 6428 682

Direktör för koncerntjänster Laura Saurama, laura.saurama@turku.fi, tel.  040 632 9901

Resultatområdesdirektör för social- och hälsovårdstjänster Mikko Pakarinen (fr.o.m. 1.9), mikko.pakarinen@kaarina.fi, puh. 050 512 9270

Resultatområdesdirektör för tjänster för äldre Eeva-Sirkku Pöyhönen (fr.o.m. 1.9) eeva-sirkku.poyhonen@paimio.fi  tel. 050 538 2101

Resultatområdesdirektör för räddningstjänster Mika Kontio, mika.kontio@turku.fi, tel. 050 313 7554

Resultatområdesdirektör för ÅUCS/sjukhustjänster Petri Virolainen, petri.virolainen@tyks.fi, tel. 050 438 3662

 

Beredning av välfärdsområdet

Koordinering av svenskspråkig service Wiveka Kauppila, wiveka.kauppila@tyks.fi tel. 358505770625

Kommunikation, Maria Roos, maria.roos@tyks.fi

Integrationsdirektörer